Namnlös

Välkommen på Gudstjänst och fika varje söndag kl. 11:00

Kom och besök Elimkyrkan nu på söndag! Vid 11:00 startar gudstjänsten och kl. 12:30 är det fika. För barnen finns söndagsskola varannan söndag och ”kulig grej” de andra söndagarna.

Våra gudstjänster har en stor mångfald: förkunnelse, bön, förbön, äldre och nyare sånger, lovsångsdans, drama m.m. Ofta följer gudstjänstens sångval och undervisning ett specifikt tema som kan vara i ungefär fyra veckor.  Exempel på tema kan vara:  ”Andens gåvor”, ”tio Guds bud” och ”Brännande frågor”. Innan gudstjänsten kan den som vill dricka en kopp kaffe vid ståbordet och efter gudstjänsten ungefär kl. 12:30 servars fika. Det finns många tillfällen då du kan lära känna nya vänner!

Varmt välkommen på gudstjänst nu på söndag!

Comments are closed.